Centri kulture u Tuzli
Tuzla, mjesto gdje umjetnost i kultura oživljavaju. Otkrijte raznolikost naših kulturnih centara, od galerija savremene umjetnosti do muzeja i pozorišta. Uživajte u bogatstvu kulturnih događanja koje Tuzla nudi, upoznajte lokalne umjetnike i uronite u jedinstvenu atmosferu našeg grada. Posjetite nas i postanite dio naše rastuće kulturne zajednice. Centri kulture Tuzle - vaša vrata u svijet kulture i umjetnosti.
Pozorišta
- Narodno pozorište Tuzla
- Teatar kabare
- Pozorište mladih Tuzla
JU Muzej istočne Bosne Tuzla
Adresa: Džindić Mahala 21
Telefon: 035 318-321
Muzej istočne Bosne u Tuzli, osnovan u novembru 1947. godine odlukom Gradskog narodnog odbora kao Muzej narodnooslobodilačke borbe, danas predstavlja značajnu javnu ustanovu i centralnu kulturnu instituciju Tuzlanskog kantona. Smješten na adresi Džindić Mahala 21, ovaj muzej služi kao ključno mjesto za istraživanje, čuvanje i prezentaciju duge i bogate historije ovog kraja, dokumentujući 6500 godina života u regiji. Posjedujući impresivne etnološke, historijske, biološke, arheološke, numizmatičke i umjetničke zbirke, Muzej istočne Bosne čuva preko 50.000 eksponata koji svjedoče o kontinuitetu i promjenama kroz vremena u Tuzli i istočnoj Bosni. Ove zbirke obuhvataju različite aspekte života i kulture, od drevnih civilizacija do savremenog doba, pružajući posjetiocima uvid u raznolikost i bogatstvo lokalne baštine. Kao mjesto naučnog, kulturnog i obrazovnog djelovanja, Muzej istočne Bosne ima misiju istraživanja, prikupljanja, čuvanja, proučavanja, dokumentovanja, interpretacije i prezentacije kulturnih vrijednosti, nacionalne baštine i tradicije svih naroda i zajednica koje su živjele ili žive na prostoru istočne Bosne. Ovaj muzej ne samo da predstavlja čuvara kulturnog naslijeđa, već je i neizostavni dio kulturne scene Tuzle i cijelog Tuzlanskog kantona. Posjetom Muzeju istočne Bosne, posjetioci imaju jedinstvenu priliku da otkriju i dožive bogatstvo kulture i historije Tuzle i njenog okruženja, upoznajući se s nebrojenim pričama, tradicijama i umjetnošću koje oblikuju identitet ovog područja.
Narodno Pozorište Tuzla, osnovano 1949. godine, predstavlja značajnu kulturnu instituciju i jedan od temelja kulturnog identiteta Tuzle i šire regije. Prva predstava, "Obični čovjek" Radoslava Zoranovića, inspirisana djelom Branislava Nušića, označila je početak bogate i plodne pozorišne tradicije u ovom gradu. U svojim ranim danima, pozorište je bilo smješteno u prostoru nekadašnjeg kina Centar i započelo je sa svega tri glumca. Međutim, rastući interes publike ubrzo je zahtijevao veći prostor, što je dovelo do preseljenja 1952. godine u zgradu koja je i danas dom Narodnog Pozorišta Tuzla. Ova nova faza u životu pozorišta započela je premijernim izvođenjem dva značajna djela bosanskohercegovačke književnosti: "Hasanaginica" Alekse Šantića i "Jazavac pred sudom" Petra Kočića, u režiji Ahmeda Muradbegovića. Ovi događaji postavili su visoke standarde i odredili pravac razvoja pozorišne umjetnosti u Tuzli. Narodno Pozorište Tuzla s ponosom nastavlja svoju misiju kao državna institucija kulture, nudeći bogat repertoar koji obuhvata predstave, radionice i druge kulturne manifestacije. Sala pozorišta, sa ukupno 290 sjedišta, pruža intimnu i toplo atmosferu gdje se mogu doživjeti različite umjetničke forme i izrazi. Saradnja sa različitim organizacijama i institucijama omogućava Narodnom Pozorištu Tuzla da kontinuirano proširuje svoje djelovanje i da doprinosi razvoju kulture i umjetnosti ne samo u Tuzli već i u cijeloj Bosni i Hercegovini. Posjetom Narodnom Pozorištu Tuzla, posjetitelji imaju priliku da se upuste u otkrivanje bogatstva kulture i umjetnosti Tuzle, dožive magiju pozorišta i postanu dio priče koja traje već više od sedam desetljeća.
Narodno pozorište Tuzla
Adresa: Pozorišna 4
Telefon: 035 251-646
Međunarodna galerija portreta Tuzla
Adresa: II Tuzlanske brigade 13
Telefon: 035 276-150
Međunarodna galerija portreta Tuzla, osnovana 1964. godine zahvaljujući donaciji likovnih umjetnika s prostora bivše Jugoslavije, predstavlja značajnu kulturnu instituciju grada Tuzle. Osnivači galerije, Mevludin Ekmečić i Ismet Mujezinović, postavili su temelje ovoj ustanovi koja je prvobitno nosila naziv Galerija jugoslovenskog portreta Tuzla. Kroz godine, galerija je evoluirala i danas se smatra pravim muzejom slikarstva s impresivnim fondom od preko 5.000 djela poznatih slikara iz regije. Zbirke Međunarodne galerije portreta obuhvataju raznovrsne kolekcije koje odražavaju bogatstvo i raznolikost likovne umjetnosti. Među njima se ističu Kolekcija savremenog portreta, Kolekcija Ismet Mujezinović, Legat Jamesa (Haima) Pinta, Kolekcija Adela Behr Vukić, Opća zbirka, Kolekcija Tito u djelima likovnih umjetnika, Zbirka Vladimir Pintarić i Internacionalna zbirka portreta (INTERBIFEP), koja predstavlja globalni doprinos galeriji. Galerija nije samo prostor za izlaganje umjetničkih djela, već i mjesto gdje se održavaju brojne kulturne manifestacije, radionice i izložbe, pružajući platformu za razmjenu ideja i promociju umjetnosti. Kroz saradnju s različitim organizacijama i institucijama, Međunarodna galerija portreta igra ključnu ulogu u kulturnom životu Tuzle i šire. Posjetitelji imaju priliku uroniti u svijet kulture i umjetnosti, otkrivajući ne samo historijsku važnost i umjetničku vrijednost izloženih djela, već i dinamičan duh Tuzle kao centra kulturnog razvoja. Radno vrijeme galerije omogućava širok pristup javnosti, nudeći kulturno obogaćenje i inspiraciju svim posjetiteljima. Otkrijte bogatstvo kulture i umjetnosti posjetom Međunarodnoj galeriji portreta u Tuzli i doživite jedinstvenu priču koja se kroz umjetnička djela prenosi s generacije na generaciju.
Kuća sporta u Tuzli predstavlja iznimno mjesto posvećeno čuvanju i proslavi bogate stogodišnje tradicije Radničkog sportskog društva Sloboda. Smještena na adresi Jevrejska br. 4, ova institucija nije samo prostor gdje se čuva historija, već je to mjesto gdje se prepliću prošlost, sadašnjost i budućnost sportskog duha grada Tuzle. Kroz svoje multimedijalne izložbe i bogati sportski arhiv, Kuća sporta nudi posjetiteljima jedinstveno i interaktivno iskustvo. Ova ustanova omogućava posjetiocima da se kroz napredne tehnologije i interaktivne tablete urone u priče, legende i uspjehe koji definiraju povezanost Tuzle i sportskog društva Sloboda. Svaki posjetilac ovdje može pronaći nešto za sebe, bilo da su u pitanju emocije, uspomene ili nova saznanja o sportskim legendama. Osim što služi kao živo sjećanje na sportske uspjehe, Kuća sporta je i centar za različite kulturne i obrazovne aktivnosti. Organizacijom izložbi, radionica i kulturnih manifestacija, Kuća sporta promoviše značaj sporta u društvu te potiče suradnju s različitim organizacijama i institucijama na realizaciji zajedničkih projekata. U sklopu Kuće sporta nalazi se i 15 interaktivnih ekrana koji posjetiteljima omogućavaju da sami biraju sadržaj koji žele istražiti. Osim fizičke posjete, zainteresirani mogu pristupiti i bogatom sadržaju virtualne postavke na zvaničnoj web stranici www.kucasporta.ba, gdje se mogu pronaći dodatne informacije i zanimljivosti o historiji i tradiciji tuzlanskog sporta. Doživite bogatstvo sportske kulture i historije grada, upoznajte se s nezaboravnim trenucima i ličnostima koji su oblikovali sportsku scenu Tuzle i Bosne i Hercegovine. Ovo je prilika da se povežete s duhom zajedništva, uspjeha i sportske izvrsnosti koje simbolizira RSD Sloboda i da budete dio neprekidne priče o sportu i njegovoj važnosti u životima ljudi.
Kuća sporta
Adresa: Jevrejska 6
Telefon: 035 271-281
Kuća bosanskog jezika
Adresa: Trgovačka
Telefon:
Kuća bosanskog jezika u Tuzli predstavlja izuzetnu muzejsku postavku koja pruža detaljan uvid u bogatu historiju bosanskog jezika i kulturu Bosne i Hercegovine. Ovaj jedinstveni kulturni prostor, koji je nastao na inicijativu gradonačelnika Tuzle, Jasmina Imamovića, služi kao most koji povezuje prošlost i sadašnjost bosanskog jezičkog naslijeđa. Postavka Kuće bosanskog jezika organizovana je u dvije glavne cjeline. Prva cjelina posjetiocima nudi pregled historijskih dokumenata koji obuhvataju razdoblje od Povelje Kulina bana, datirane 29. avgusta 1189. godine, do Ustava Federacije Bosne i Hercegovine iz 1994. godine. Ovo razdoblje obilježava važne trenutke u razvoju bosanskog jezika, uključujući i trenutak kada je bosanski jezik, nakon dugogodišnjeg zanemarivanja i ukidanja službenog statusa 1907. godine, ponovno priznat i vraćen u službenu upotrebu. Druga cjelina je posvećena Muhamedu Hevaiji Uskufiju, autoru prvog bosansko-turskog rječnika, koji je poznat i pod imenima Maqbuli Arif i/ili Potur Šahidija. Njegovo djelo, nastalo 1631. godine, smatra se izuzetno vrijednim prilogom slavenskoj lingvistici i važnim dijelom historije slavistike. Kroz ove eksponate, Kuća bosanskog jezika posjetiocima otkriva značajne aspekte bosanske jezičke i kulturne baštine. Smještena u srcu Tuzle, Kuća bosanskog jezika otvorena je za posjete koje se mogu organizovati uz prethodnu najavu. Posjetitelji se mogu obratiti na navedene kontakt telefone i e-mail adrese JU Centar za kulturu Tuzla za više informacija i organizaciju posjeta. Posjetitelji imaju priliku da otkriju dubine bosanskog jezičkog naslijeđa, otkrijući njegovu kompleksnost, ljepotu i historijsku važnost. Ovo je idealna prilika za sve ljubitelje jezika, historije i kulture da prošire svoje znanje i dožive jedinstveni spoj tradicije i identiteta bosanskohercegovačkog naroda.
Memorijalni centar Kapija u Tuzli predstavlja mjesto dubokog pijeteta i sjećanja na jedan od najtragičnijih događaja u novijoj historiji grada. Na dan 25. maja 1995. godine, tragedija koja se odigrala na Kapiji, kada je granata ispaljena sa agresorskih položaja na Ozrenu, odnijela je živote 71 mlade osobe, sa prosječnom dobi od 23 godine, i ranila oko 200 osoba, većinom djevojaka i mladića. Ovaj stravičan zločin ostavio je neizbrisiv trag na Tuzlu i njene stanovnike, postavši najveća tragedija u historiji grada. Memorijalni centar služi ne samo kao dokumentacioni centar koji arhivira informacije o ratnom zločinu i zločincima, već i kao mjesto koje čuva sjećanje na nevine žrtve. U centru se nalaze video zapisi i prilozi snimljeni na dan tragedije, fotografije 71 žrtve, kao i lične stvari ubijenih mladih ljudi i djece, što dodatno humanizira tragediju i približava posjetiteljima njihove živote prije nego što su tako brutalno prekinuti. Predmeti kao što su pehari, medalje, satovi, kaiševi, narukvice i omiljene igračke svjedoče o snovima, ambicijama i neispunjenim obećanjima mladih života. Istraživačka mreža BIRN i Fondacija Istina Pravda Pomirenje ustupili su svoje dokumentacije koje obuhvataju lične podatke žrtava i video zapise sa suđenja Novaku Đukiću, koji je za ovaj zločin pravosnažno osuđen na 20 godina zatvora, ali je nažalost prebjegao u Srbiju i nikada nije izručen vlastima Bosne i Hercegovine niti upućen na odsluženje kazne. Izgradnja Memorijalnog centra Kapija i očuvanje sjećanja na žrtve ovog zločina od vitalnog je značaja za borbu protiv zaborava i negiranja istine. Centar predstavlja borbu istine protiv laži i neprestanu potrebu da se tragedija spominje, uključi u obrazovni sistem i ukupno historijsko pamćenje. To je mjesto gdje se njeguje spomenička kultura, podučava buduće generacije o posljedicama mržnje i nasilja, te šalje snažna poruka: Da se pamti, opominje i nikad ne zaboravi.
Memorijalni centar Kapija
Adresa: Patriotske lige 5
Telefon:
Atelje “Ismet Mujezinović”
Adresa: Klosterska bb
Telefon: 035 276-150
Atelje Ismet Mujezinović u Tuzli predstavlja iznimno mjesto koje nije samo centar umjetnosti i kulture, već i simbol bogate historije i kulturne raznolikosti grada. Nekadašnji dom i kreativni prostor Ismeta Mujezinovića, jednog od najpoznatijih bosanskohercegovačkih slikara, ovaj atelje postao je vitalno mjesto za kulturnu i umjetničku scenu Tuzle, okupljajući ne samo lokalne umjetnike, već i one iz čitavog svijeta. Transformacija ateljea u središte umjetničkog izražavanja i dijaloga kroz godine postala je primjer kako historijski prostori mogu postati žarišta suvremenog stvaralaštva. Ovdje se ne samo čuva sjećanje na Mujezinovića i njegov doprinos bosanskohercegovačkoj umjetnosti, već se i promiče nova umjetnička mišljenja i pruža platforma za mlade talentirane umjetnike. Likovne radionice koje se redovito održavaju u ateljeu pružaju priliku za razmjenu znanja i iskustava među umjetnicima različitih generacija i kultura, obogaćujući tako kulturni život grada. Osim toga, atelje nudi i gostoprimstvo umjetnicima iz inozemstva, čime se jačaju međunarodne kulturne veze i potiče globalna suradnja. Bašta ateljea, smještena u srcu grada, predstavlja oazu mira i inspiracije, gdje se tokom cijele godine organiziraju brojni događaji koji čine kulturu dostupnom svima. Od koncerata, izložbi, promocija knjiga do konferencija i radionica, atelje Ismet Mujezinović je mjesto gdje se kultura živi i diše, pružajući posjetiteljima ne samo uvid u prošlost, već i pogled u budućnost umjetnosti i kulture. Posjetite Atelje Ismet Mujezinović i doživite jedinstvenu priliku da se upoznate svijet umjetnosti i historije, da se povežete s umjetničkom zajednicom i osjetite puls kulturnog života Tuzle. Ovo je mjesto gdje ćete ne samo upoznati djela talentiranih umjetnika iz cijelog svijeta, već i doživjeti bogatstvo i raznolikost kulturne baštine Tuzle.
Muzej soli u Tuzli predstavlja jedinstveno mjesto koje odiše historijom i kulturom. Ovaj muzej čuva priču o kontinuiranoj proizvodnji soli, od neolita pa sve do današnjih dana. Otvoren je 1975. godine kao dio starog pogona fabrike soli, gdje su ugašena posljednja tri stara kazana za iskuhavanje slane vode, koje je potom pretvoreno u muzejski prostor. Postavka Muzeja soli osmišljena je tako da posjetioci mogu vidjeti eksponate koji pričaju o metodama proizvodnje soli i tradicionalnim alatima korištenim u različitim epohama kroz historiju solarstva, od neolita do perioda socijalističke Jugoslavije. Osim toga, Muzej soli posjeduje impresivnu zbirku umjetničkih djela velike vrijednosti, uključujući slike i skulpture poznatih autora. Najstariji eksponat muzeja je tava za iskuhavanje slane vode datirana iz neolitskog perioda, a izložena je i originalna tava iz osmanskog doba. Najstariji pisani dokument koji se može vidjeti u muzeju je trgovinski Ugovor bana Kulina s Dubrovnikom iz 1189. godine, koji se tiče monopola na sol. Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine proglasila je staru solanu Kreka, zajedno s Muzejem soli, pokretnim naslijeđem, kompleksom solnih bunara s pumpnom stanicom i solnim bunarom iz osmanskog perioda, nacionalnim spomenikom BiH. Posjetite Muzej soli u Tuzli i uronite u svijet historije, kulture i umjetnosti. Ova posjeta predstavlja priliku da doživite bogatu kulturnu baštinu Tuzle i naučite više o fascinantnoj historiji proizvodnje soli.
Muzej solarstva Tuzla
Adresa: Solana
Telefon: 035 282-342
Muzej geološka postavka "Pannonica"
Adresa: Šetalište Slana Banja bb
Telefon: 035 246-711
Muzej geološke postavke "Pannonica" u Tuzli predstavlja izuzetno mjesto koje posjetiocima omogućava da istraže i otkriju tajne drevne geološke prošlosti. Svečano otvoren 1. oktobra 2012. godine, muzej je brzo postao značajan segment za razvoj kulturnog turizma grada Tuzle i čuvenog kompleksa Panonskih jezera, nudeći jedinstven uvid u kontinuitet života na ovom području sve od doba neolita. Postavka muzeja obuhvata impresivnu kolekciju od oko 100 minerala i 120 fosila, među kojima se ističu posebno karakteristični fosili za područje nekadašnjeg Panonskog mora. Jedan od najzanimljivijih eksponata je fosil turalis turis, ali ono što posebno privlači pažnju je jedinstveni mineral poznat kao tuzlait. Ovaj mineral, koji nosi ime po gradu Tuzli, jedini je mineral na svijetu pronađen u solnim ležištima ovog područja, čime se dodatno naglašava geološka posebnost i značaj regije. Muzej nudi edukativno putovanje kroz vrijeme, počevši od velikog praska, koji označava početak stvaranja svemira, pa sve do današnjih dana. Posjetioci imaju priliku naučiti o formiranju Zemlje, prvom tlu poznatom kao KRATON, formiranju kontinenata, kao i o uticaju tektonskih ploča na naš život. Kroz ovu fascinantnu geološku postavku, Muzej "Pannonica" otkriva kako se Zemlja i život na njoj neprekidno mijenjaju. Ovaj muzej nije samo mjesto gdje možete doživjeti bogatu geološku baštinu Tuzle, već i prilika da naučite više o fascinantnoj historiji naše planete. Posjetom Muzeju geološke postavke "Pannonica", posjetioci dobijaju jedinstvenu šansu da prošire svoje znanje i razumijevanje geoloških procesa koji su oblikovali svijet u kojem živimo.
Bosanski kulturni centar Tuzla, smješten u zapadnom dijelu grada, predstavlja ključno mjesto za širenje i njegovanje multiaspektnih umjetnosti. Osnovan 1997. godine, centar se brzo nametnuo kao najposjećenija kulturna ustanova u Tuzli, nudeći bogat program događaja koji obuhvataju izložbe, koncerte, promocije filmova i druge kulturne i umjetničke manifestacije. Misija ovog centra je višeslojna: od afirmacije intelektualne i umjetničke djelatnosti, preko očuvanja kulturne tradicije naroda, do njihove adekvatne prezentacije široj javnosti. Kroz svoje dugogodišnje djelovanje, Bosanski kulturni centar Tuzla izgradio je ugled pouzdane javne ustanove s međunarodnim kredibilitetom, zahvaljujući uspješnoj saradnji s brojnim partnerima iz cijele Evrope i svijeta. Ovaj jedinstveni kompleks višenamjenskog prostora, koji se prostire na ukupnoj površini od 3.500 kvadratnih metara, pruža izvanredne mogućnosti za realizaciju gotovo svih kulturnih, umjetničkih i obrazovnih sadržaja. Posjetioci imaju priliku otkriti svijet umjetnosti, kulture i kreativnosti, te doživjeti bogatu kulturnu baštinu Tuzle. Centar nudi jedinstvenu priliku da se upoznaju talentirani mladi umjetnici i uživa u nezaboravnim predstavama koje odražavaju lokalnu, nacionalnu i internacionalnu umjetničku scenu. Ovo je idealno mjesto za sve ljubitelje kulture i umjetnosti koji žele proširiti svoje horizonte i doživjeti autentičnost i raznolikost bosanske kulturne scene.
Bosanski kulturni centar Tuzla
Adresa: Mije Keroševića Guje 3
Telefon: 035 282-296
Centar za kulturu Tuzla
Adresa: Dragiše Trifkovića
Telefon: 035 362-620
Centar za kulturu Tuzla predstavlja instituciju od izuzetne važnosti za Grad Tuzlu. Nastao spajanjem dve značajne kulturne ustanove – „Međunarodne galerije portreta Tuzla“ i „Doma mladih Tuzla“ – ovaj centar je postao ključni čvor u mreži kulturnog života grada, kombinujući slične i povezane djelatnosti u jedinstvenu cjelinu. Ovaj spoj omogućava veću kompatibilnost i efikasnost u realizaciji različitih kulturnih događaja i projekata, čime se zadovoljavaju kulturne potrebe i interesi građana Tuzle, Tuzlanskog kantona i šire. Centar za kulturu Tuzla integrira muzejsko-galerijsku, kulturno-umjetničku, izdavačku, naučnu i istraživačku djelatnost, što doprinosi unapređenju prezentacije likovnih i primijenjenih umjetnosti, arhitekture, književnosti, muzike i drugih oblika umjetničkog izražavanja koji su izuzetno važni za kulturni razvoj Grada. Kroz ovakvo integrirano djelovanje, Centar za kulturu Tuzla postiže produktivniji i efikasniji zajednički rad, nudeći platformu ne samo etabliranim umjetnicima, već i pružajući prilike mladim i neafirmisanim talentima iz svih oblasti umjetničkog stvaralaštva. Generalno, ovakva organizacija omogućava bolju dostupnost kulturnih sadržaja široj zajednici, te promoviše kulturnu raznolikost i kreativnost kao ključne vrijednosti. Centar za kulturu Tuzla igra ključnu ulogu u obogaćivanju kulturnog života grada, omogućavajući građanima i posjetiocima da dožive i sudjeluju u širokom spektru kulturnih i umjetničkih događanja.
Arhiv Tuzlanskog kantona predstavlja ključno mjesto za čuvanje memorije i identiteta regiona, osnovan 1955. godine kao Arhiv grada Tuzle, a kasnije preimenovan i proširen u kantonalnu instituciju. Kao čuvar bogate historije i kulture, ovaj arhiv obavlja temeljnu djelatnost koja uključuje prikupljanje, obradu, čuvanje i omogućavanje pristupa arhivskoj građi. Zadužen je za uspostavljanje stručne pokrivenosti i nadležnosti arhivske službe preko cijelog područja Tuzlanskog kantona. U svojstvu kulturnog i istraživačkog centra, Arhiv Tuzlanskog kantona ne samo da čuva historijske dokumente, nego i aktivno učestvuje u kulturnom i umjetničkom životu zajednice. Kroz različite manifestacije, programe i projekte, Arhiv se bavi afirmacijom intelektualne i umjetničke djelatnosti, te očuvanjem i adekvatnom prezentacijom kulturne tradicije naroda. Tokom godina, Arhiv je izgradio reputaciju ugledne javne ustanove koja uživa međunarodni kredibilitet, zahvaljujući uspješnoj saradnji s partnerima iz Evrope i cijelog svijeta. Njegova misija i djelovanje su od neprocjenjivog značaja za očuvanje historijskog nasljeđa i kulturnog identiteta Tuzlanskog kantona i šire. Posjetom Arhivu Tuzlanskog kantona, posjetioci imaju priliku uroniti u svijet historije, kulture i kreativnosti, te doživjeti neposredan kontakt s autentičnim dokumentima koji svjedoče o prošlosti. Ovaj arhiv nudi jedinstvenu priliku za istraživače, studente, historičare, kao i sve one zainteresirane za prošlost, da istraže bogatstvo čuvanih informacija i da steknu dublje razumijevanje historijskih događaja i kulturne baštine regije.
JU Arhiv Tuzlanskog kantona
Adresa: Franje Ledera 1
Telefon: 035 252 620
Dom mladih Tuzla
Adresa: Kulina bana
Telefon: 035 254-456
Dom mladih Tuzla, poznatiji kao Klub Palma, osnovan je 1986. godine i od tada kontinuirano pruža prostor za okupljanje mladih, naročito onih koji su zainteresirani za urbanu muzičku i umjetničku scenu našeg grada. Zamišljen kao urbani klub, Klub Palma je postao sinonim za mjesto gdje se odvijaju različite kulturne i umjetničke manifestacije, programe i projekte koji odražavaju dinamičan duh mladih. Njegova osnovna misija leži u afirmaciji intelektualne i umjetničke djelatnosti, očuvanju kulturne tradicije naroda, te njihovoj adekvatnoj prezentaciji široj zajednici. Klub Palma, tokom svojih dugogodišnjih aktivnosti, uspio je izgraditi imidž respektabilne javne ustanove koja uživa međunarodni kredibilitet, zahvaljujući uspješnoj saradnji sa različitim partnerima iz Evrope i cijelog svijeta. Posjetom Klubu Palma, posjetioci imaju priliku uroniti u svijet umjetnosti, kulture i kreativnosti, te doživjeti bogatu kulturnu baštinu Tuzle. Ovo mjesto pruža jedinstvenu priliku za upoznavanje s talentiranim mladim umjetnicima i uživanje u nezaboravnim predstavama koje odražavaju širok spektar umjetničkih izraza i kulturnih tradicija. Klub Palma je idealno mjesto za sve one koji traže inspiraciju i kreativnu stimulaciju, te predstavlja važnu tačku okupljanja za mlade i sve one koji se osjećaju mladima duhom. Nudi platformu za izražavanje, učenje i razmjenu ideja, čime doprinosi razvoju lokalne zajednice i promociji kulturnih vrijednosti.
Kuća Plamena Mira u Tuzli predstavlja simbol mira, tolerancije i multikulturalnosti, što je čini izuzetnim mjestom u srcu Bosne i Hercegovine. Osnovana 2003. godine zahvaljujući velikodušnoj donaciji nizozemske fondacije Fred, ova institucija služi kao centar za civilna udruženja koja se bave promocijom građanskog obrazovanja, društvene odgovornosti i kulturnog razvoja. Kuća Plamena Mira nije samo prostor za okupljanje; ona je živahni centar gdje se odvijaju različite kulturne i umjetničke manifestacije, edukativni programi i projekti. Njena misija je višeslojna: od afirmacije intelektualne i umjetničke djelatnosti, preko očuvanja i promocije kulturnih tradicija različitih naroda, do njihove adekvatne prezentacije široj javnosti. Tokom godina, Kuća Plamena Mira je uspostavila reputaciju ugledne javne ustanove koja uživa međunarodni kredibilitet. Zahvaljujući uspješnoj saradnji sa brojnim partnerima iz cijele Evrope i svijeta, postala je mjesto susreta kultura i umjetničkog izražavanja, doprinoseći jačanju međunarodnih veza i razumijevanja. Posjetom Kući Plamena Mira, posjetioci dobijaju priliku da se prepuste svijetu mira, kulture i kreativnosti. To je mjesto gdje se mogu susresti sa talentovanim mladim umjetnicima, uživati u izložbama, predstavama, koncertima i radionicama, te doživjeti bogatu kulturnu baštinu Tuzle. Ovaj centar pruža jedinstvenu priliku da se kroz umjetnost i kulturu promovišu vrijednosti mira i međusobnog poštovanja, što je posebno važno u današnjem brzom i često podijeljenom svijetu. Za sve one koji teže razumijevanju i cijene kulturu, Kuća Plamena Mira je destinacija koja nudi inspirativno i obogaćujuće iskustvo, ističući snagu umjetnosti i dijaloga u izgradnji bolje i mirnije budućnosti.
Kuća plamena mira
Adresa: Šetalište Slana banja bb
Telefon: 035 276-330
JU Zavod za zaštitu i korištenje kulturno-historijskog i prirodnog nasljeđa TK
Adresa: Muftije efendije Kurta
Telefon: 035 228-906
Javna ustanova Zavod za zaštitu i korištenje kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa Tuzlanskog kantona (JU Zavod TK) predstavlja ključnu instituciju u očuvanju i promociji kulturne i prirodne baštine u regiji. Osnovana 1983. godine, ova ustanova ima za cilj da štiti, očuva i valorizuje bogato kulturno-historijsko i prirodno naslijeđe Tuzlanskog kantona, čime doprinosi kulturnom identitetu i nasljeđu Bosne i Hercegovine. Kroz svoje delatnosti, JU Zavod TK se bavi širokim spektrom aktivnosti koje uključuju zaštitu i očuvanje spomenika, evidentiranje i katalogizaciju pokretnog i nepokretnog kulturnog naslijeđa, te prikupljanje, arhiviranje i analiziranje dokumentacije o kulturnim spomenicima. Ova institucija igra ključnu ulogu u valorizaciji kulturnih dobara, čime doprinosi njihovom pravilnom razumijevanju i vrednovanju u široj javnosti. Pored toga, Zavod aktivno radi na izradi specijalizovanih studija, projekata i elaborata koji doprinose boljem planiranju i upravljanju kulturnim resursima. Ovi dokumenti služe kao osnova za integraciju kulturnog naslijeđa u prostorne i urbanističke planove, čime se osigurava njihova adekvatna zaštita i prezentacija. Zavod također provodi i praktične radove na restauraciji i konzervaciji spomenika, što uključuje direktnu intervenciju na objektima kako bi se očuvali njihova autentičnost i integritet. Kroz ove aktivnosti, Zavod doprinosi očuvanju kulturnog pejzaža Tuzlanskog kantona, čineći ga dostupnim i razumljivim kako za lokalno stanovništvo, tako i za posjetitelje iz cijelog svijeta. Nadalje, JU Zavod TK igra važnu ulogu u edukaciji javnosti i promociji kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa kroz različite publikacije, izložbe, radionice i druge kulturne manifestacije. Kroz ove aktivnosti, Zavod teži podizanju svijesti o važnosti kulturne baštine i potrebi njene zaštite. Za turiste i sve zainteresovane, posjeta JU Zavod TK može pružiti jedinstven uvid u bogatstvo i raznolikost kulturnog i prirodnog naslijeđa Tuzlanskog kantona, te istaknuti važnost njegove zaštite za buduće generacije.